Łączenie szczurów

Dlaczego i po co łączymy szczury?

Mamy już szczurka, albo może dwa, i nagle pojawia się „ten obcy” - nowy szczur.

Ponieważ są to stworzenia stadne, nie powinny (jeśli to tylko możliwe) przebywać w oddzielnych klatkach. Podstawowym naszym zadaniem staje się więc takie połączenie dwóch czy kilku zwierząt, które zapewni szczurom bezpieczeństwo i jednocześnie zmniejszy nieunikniony stres, wywołany procesem łączenia. Sprawne i rozsądnie przeprowadzenie takiej operacji skraca czas jej trwania, ale nie powinien być to czynnik priorytetowy. Najważniejsze jest samopoczucie zwierząt, a nie nasze.

Co to jest „łączenie szczurów”?

 1. Dołączanie nowego szczurka (zwanego dalej: Nowym) do jednego, wcześniej „udomowionego” (zwanego dalej: Starym).
 2. Dołączenie nowego szczurka do istniejącego stada.
 3. Łączenie dwóch nowych, nieznanych sobie szczurków.
 4. Łączenie dwóch szczurzych stad.

Dla ułatwienia zrozumienia całości procesu, dokładnie opisano dołączanie Nowego szczurka do Starego. Poniższe zasady można jednak stosować do wszystkich wymienionych kombinacji. Nie powinno być też istotne czy Nowy jest młody, choć dołączanie dojrzałego Nowego może być trudniejsze (trwać nieco dłużej).

Zakładamy również, że nie będzie istotne jakiej płci są szczurki. Oczywiście trudniej jest połączyć np. dwa dorosłe samce niż dwie młode samiczki, ale w jakiejkolwiek konfiguracji postępowanie przy łączeniu jest identyczne. Różny może być jedynie czas, potrzebny na integrację.

I jeszcze jedno: apelujemy do Państwa, by być rozsądnym i nie rozmnażać szczurów bez wyraźnej konieczności. Jeśli nie chcą Państwo mieć w krótkim czasie ogromnego stada szczurów, prosimy nawet nie próbować łączenia niewykastrowanych szczurów przeciwnych płci.

Czego nam potrzeba?

 1. Minimum dwa szczury.
 2. Dwie klatki z osprzętem.
 3. Wanna lub inne „bezpieczne” i „neutralne” pomieszczenie.
 4. Stary ręcznik lub prześcieradło
 5. W szczególnych przypadkach: puszka sardynek w oleju, Neospazmina (do kupienia w aptece bez recepty).

Opis procesu łączenia

 

Cel

Dlaczego?

Co robić?

Jak długo?

1.

Zredukowanie pierwszego stresu.

Po przyniesieniu Nowego do domu u wszystkich szczurów pojawia się stres, wynikający ze zmiany.

Dla Nowego zmianą jest nowe miejsce, obce zapachy, nowa klatka, inna karma, obcy opiekun itp.

Dla Starego pojawia się intruz, konkurent, a dodatkowo opiekun zachowuje się dziwne, inaczej.

Umieść szczurki w osobnych klatkach, w jednym pomieszczeniu, ale niekoniecznie blisko siebie.

Zadbaj, aby Nowy miał w klatce „stare zapachy” (np. nieco brudnej ściółki z klatki, w której był trzymany w sklepie czy u hodowcy, pudełko, w którym wcześniej mieszkał). Zapewnij obu szczurkom możliwość ukrycia się (domek, pudełko).

ok. 1-2 dni

Dłużej, jeśli na oczach lub nosku szczurów widać porfiryny („krwawe łzy”) lub jeśli stres wywoła infekcję któregoś szczura.

2.

Zapoznanie szczurów z „obcym” zapachem.

Szczury rozpoznają swoje stado poprzez zapach – „jeśli ktoś pachnie tak jak ja, to znaczy, że jest z mojego stada”. Temu służy między innymi wzajemne „znaczenie” (pozostawianie kropelek moczu na innym osobniku). Na tym etapie bezpośredni kontakt szczurów nie jest jednak bezpieczny, więc nośnikiem zapachu może być powietrze lub/oraz brudna ściółka.

Postaw klatki blisko siebie, ale tak, żeby szczury nie mogły przez pręty zrobić sobie krzywdy (ok. 5 cm).

2-3 razy dziennie przenoś po garści brudnej ściółki pomiędzy klatkami (od Nowego do Starego i od Starego do Nowego).

Jeśli szczury przez dłuższy okres próbują atakować się przez pręty, możesz na pewien czas zwiększyć dystans miedzy klatkami oraz wstawić przegrodę np. tekturę (pozostanie zapach bez kontaktu wzrokowego). Gdy ataki ustaną zmniejsz dystans i usuń przegrodę.

1-2 dni

Dłużej, jeżeli szczury fukają na siebie przez pręty klatki i próbują się atakować oraz stres wywołuje „krwawe łzy”.

3.

Poznanie i oznaczenie obcej klatki przez szczura

Szczury znaczą teren swoim zapachem – nie tylko ściółkę, ale domki, miseczki, gałązki, wyposażenie klatki.

Pozwól Nowemu poznać i oznaczyć klatkę Starego (szczególnie, jeśli będzie to docelowa klatka dla obu szczurów).

Oprócz poznania klatki, pozwoli to na dalsze wzajemne przesiąkanie szczurów własnymi zapachami.

1-2 razy dziennie zamieniaj szczury miejscami (w klatce Starego umieść Nowego, a Starego u Nowego). Przy zamianie miejsc, nie dopuszczaj do bezpośredniego kontaktu miedzy szczurami.

1-2 dni

Dłużej, jeżeli szczury fukają na siebie przez pręty klatki i próbują się atakować oraz stres wywołuje „krwawe łzy”.

4.

Łączenie szczurów w obcym terenie

Do pierwszego bezpośredniego kontaktu dopuść na neutralnym terenie, gdzie żaden ze szczurów nie będzie dominował swoim zapachem (nie w klatce!).

Zadbaj o kontrolę nad szczurami - nie puszczaj szczurów tam, gdzie będziesz miał kłopot z ich złapaniem.

W przypadku trudności w połączeniu będziesz potrzebował zneutralizować (a raczej „zagłuszyć”) i ujednolicić naturalny zapach szczurków. Możesz do tego wykorzystać odrobinę oliwy z sardynek rozprowadzoną po futerku (zapach ma bardzo intensywny, a jednocześnie jest smaczna). Efektem ubocznym będzie dodatkowe zajęcie dla szczurków: zlizywanie oliwy z futerka.

Włóż do wanny stary ręcznik lub prześcieradło i wypuść szczury.

Dobrze jest, aby oba szczury były zmęczone (np. wybiegane), najedzone i miały zajęcie (np. eksplorację pomiętego prześcieradła).

Jeśli dołączasz Nowego do stada, zacznij od kontaktu z najspokojniejszymi osobnikami, nie łącz całego stada równocześnie.

Obserwuj co się dzieje, pozwól szczurom ustalić hierarchię, interweniuj tylko wtedy, gdy dochodzi do ataku, pogryzienia. W takiej sytuacji rozdziel szczury, wróć do punktu 3, a przed kolejną próbą połączenia wysmaruj oba szczury oliwą z sardynek.

Raz lub kilka razy, po pół godziny w zależności od reakcji.

Jeśli pierwsza próba łączenia powiedzie się, wróć do punktu 3 lub przejdź bezpośrednio do punktu 5.

5.

Przenosiny obu szczurów do docelowej, czystej klatki

Brak zapachów w docelowej klatce ma na celu stworzenie neutralnego terenu dla obu szczurów (szczególnie, jeśli jest to klatka Starego).

Wyszoruj dokładnie całą klatkę i wszystkie sprzęty. Elementy drewniane raczej wymień. Zadbaj, aby szczury miały zajęcie (np. daj siano, wstaw nowe gałęzie, pudełka, papierowe ręczniki).

Wpuść oba szczury i obserwuj.

Nie podawaj w tym czasie niepodzielnego pokarmu (np. całej marchewki, kolby czy serka na małym spodeczku).

Jeśli dojdzie do walki, rozdziel szczury i wróć do punktów 3 i 4. Przed kolejną próbą, po wymyciu klatki, umieść w niej najpierw na kilka godzin nieagresora (czyli zazwyczaj Nowego).

Obserwuj przynajmniej przez godzinę, często do ataku dochodzi po pewnym czasie. Wtedy wróć do punktów 3 i 4.

Dobre rady

 1. Jeśli pojawia się agresja lub lęk łączonych zwierząt, nie spiesz się! Wróć do poprzedniego punktu, daj im czas na oswojenie się z nową sytuacją i z „przeciwnikiem”.
 2. Jeśli masz poważne problemy z połączeniem i szczurki się stresują, to możesz podać obu łączonym zwierzętom neospazminę. To je powinno wyciszyć, czyli obniżyć poziom pobudliwości na bodźce, wywołujące np. agresję. Dawka leku zależy od indywidualnej reakcji szczurów i wynosi zwykle od 5 do 30 kropli 3 razy dziennie.
 3. Wydzielanie dużej ilości porfiryn („krwawych łez”) nie jest ,w tym przypadku, objawem infekcji ale stresu. Mimo tego, że zwierzęta zaakceptują się i pozwolą na połączenie, zabrudzenia porfiryną mogą być widoczne jeszcze przez dłuższy czas – nawet kilka tygodni. Idealnym rozwiązaniem byłoby doprowadzić do braku wydzielania porfiryn w trakcie procesu łączenia. Czasem jest to po prostu niemożliwe. W takim przypadku kolejne etapy łączenia wykonuj mimo obserwowania wycieku „krwawych łez”.
 4. Przez cały okres dołączania Nowego nie zapominaj o Starym! Okazuj mu dużo czułości. Pojawienie się Nowego i Twoje nim zainteresowanie powoduje bowiem, że Staremu dokucza poczucie zagrożenia nową sytuacją i zazdrość, szczególnie jeśli dotychczas był samotny.

Opracowanie:
Aleksandra Żemis
Konsultacje:
lek. wet. Milena Wojtyś-Gajda

Wróć

Informujemy, że nasza strona internetowa używa ciasteczek (cookies). Dodatkowe informacje o zakresie i celu ich wykorzystania znajdują się w polityce cookies. Więcej...