Witamina C - najlepszy przyjaciel Twojej świnki

Dlaczego podawać?

Niesyntetyzowanie witaminy C to cecha charakterystyczna świnek morskich (także naczelnych i niektórych nietoperzy). Nie wytwarzają one jednego z enzymów (oksydazy L-gulonolaktonowej), potrzebnego do przemian glukozy w kwas askorbinowy - stąd problem.

Młode zwierzęta zwykle rodzą się już z niedoborem. Matki nie dostarczają im w mleku dostatecznej ilości witaminy bo same nie pobierają jej w odpowiedniej ilości. W karmie komercyjnej bywa jej bowiem zbyt mało lub jest niestabilna i pod wpływem światła, szybko się rozkłada. Podawanie preparatów witaminowych do wody pitnej też mija się z celem (niestabilność witaminy pod wpływem światła, reakcje z metalowymi częściami poideł, inny smak wody i spowodowana tym niechęć do pobierania wody).

Objawy niedoboru (szkorbutu)

Świnka morska, odbarwienia siekaczy w wyniku niedoboru witaminy C
Ryc. 1.
Pierwszym objawem niedoboru witaminy C u świnki jest wyraźna różnica barwy zębów siecznych szczęki (górnych) w stosunku do siekaczy żuchwy (dolnych). Widać ich ewidentne przyciemnienie. (Ryc. 1.) Dodatkowo młode zwierzęta zdecydowanie wolniej rosną bo niedostateczna ilość witaminy C powoduje brak lub zahamowanie syntezy kolagenu. Świnki są też wtedy bardzo podatne na infekcje.

U młodzieży, zaawansowany szkorbut objawia się zwykle niechęcią do chodzenia. Zwierzęta cierpią z racji zapalenia stawów kolanowych i/lub piętowych a potem z powodu bolesnego ich deformowania i, w konsekwencji, ich zesztywnienia. Dodatkowo spontanicznie powstają „siniaki”, które doprowadzają do bólów mięśni. Często na zdjęciach RTG nie widać zmian w obrębie stawów, za to zauważa się ogólne odwapnienie kośćca. W skrajnych przypadkach zaawansowania szkorbutu może dojść do zaburzeń krążenia w dolnych częściach tylnych łapek (zasinienia, obrzęki zastoinowe). (Ryc. 2.)

Świnka morska; obrzęki w wyniku niedoboru witaminy C
Ryc. 2.
Nie zawsze widać natomiast objawy z jamy ustnej, takie, jak ustarszych zwierząt. Tu mamy do czynienia z krwawieniami śluzówki jamy ustnej nawet po niewielkim urazie, obrzękami tej śluzówki, odbarwieniem (czernieniem) zębów oraz ich kruchością. Świnki czują ból podczas nagryzania pokarmów więc w ogóle przestają jeść. Oczywiście intensywność zmian zależy od długości trwania choroby. W jej początkowej fazie zwierzęta mogą w ogóle nie wykazywać żadnych odchyleń w zachowaniu. Kiedy dojdzie już do bezruchu (młode) lub niejedzenia (starsze), szanse na wyleczenie zmniejszają się.

 

Jak podawać

Karmienie strzykawką świnki morskiej - odchylanie warg
Ryc. 4.

Najlepszym sposobem podawania witamin świnkom jest użycie plastikowej strzykawki jednorazówki lub kroplomierza. Należy chwycić pacjenta za okolicę policzków, w miejscu, pokazanym na zdjęciu. (Ryc. 3.) Można jednocześnie delikatnie odchylić górną wargę świnki, tak, by łatwiej było trafić końcem strzykawki w miejsce między zębami siecznymi a resztą zębów. (Ryc. 4.)Włożenie strzykawki do jamy ustnej zwierzaka musi odbyć się szybko i zdecydowanie, inaczej zwierzak wygra z nami „bitwę” i ucieknie z kwikiem... Wkładamy strzykawkę dość głęboko – nie zrobimy dorosłej śwince krzywdy, jeśli będzie gryzła okolicę jedynki na strzykawce 2ml. (Ryc. 5.) 


POTRZEBNĄ DAWKĘ WIT. C ZAWSZE USTALA WETERYNARZ!

 

Opracowanie:

lek. wet. Milena Wojtyś - Gajda


Wróć

Informujemy, że nasza strona internetowa używa ciasteczek (cookies). Dodatkowe informacje o zakresie i celu ich wykorzystania znajdują się w polityce cookies. Więcej...